Archiwalny serwis www
może zawierać elementy, które nie są dostępne dla szerokiego grona odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Poznaj centrum innowacji – Politechnikę Białostocką!

Noc Innowacji  to szansa, by na żywo obejrzeć największą uczelnię techniczną w północno-wschodniej Polsce!

 

To  na Politechnice Białostockiej  naukowcy opracowują wynalazki do zdań specjalnych, a studenci tworzą projekty, które podbijają cały świat!

Chcesz wiedzieć, jak to możliwe, że odkrywamy rośliny, które mogą leczyć nowotwory, konstruujemy urządzenia do rehabilitacji i tworzymy materiały budowlane wspierające ochronę środowiska?

A może masz ochotę dołączyć do naszych studentów, których roboty wygrywają w zawodach sumo, bolidy ścigają się na torach rajdowych Europy, a łaziki marsjańskie mają kosmiczne możliwości?

Przyjdź do nas 22 października! Odkryj moc nauki!

 

Politechnika BiałostockaPolitechnika BiałostockaPolitechnika BiałostockaPolitechnika Białostocka

Politechnika Białostocka – wydziały bez tajemnic

Film obejrzeć można TUTAJ

 

31 kierunków. 6 wydziałów. 7 000 studentów. Niemal 60 kół naukowych. 630 nauczycieli akademickich. Politechnika Białostocka to miejsce, w którym wiedza łączy się z praktyką, a rozwój z pasją.

 

Kształcimy wspaniałych specjalistów, inżynierów, magistrów na kierunkach przyszłości – poszukiwanych na rynku pracy. Nasi studenci mają do dyspozycji nowoczesne narzędzia i pracownie wyposażone w unikalną aparaturę badawczą. To właśnie tam młodzi ludzie poznają, badają, eksperymentują, konstruują i zdobywają umiejętności od wybitnych nauczycieli akademickich.

Jesteśmy uczelnią otwartą na twórcze myślenie, innowacyjne rozwiązania technologiczne i naukową ciekawość, dlatego wpieramy naszych studentów w tworzeniu niezwykłych projektów, które mają szansę zaistnieć w realu. Studenci realizują swoje pasje w kołach naukowych, których różnorodność pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

Od lat rozwijamy współpracę z uczelniami partnerskimi na całym świecie, dzięki czemu można studiować za granicą, zdobywając wiedzę w międzynarodowym towarzystwie.

Politechnika Białostocka to dwa kampusy położone w centrum miasta i pobliskim Kleosinie, które są bardzo dobrze skomunikowane z całym miastem. Sam Białystok położony w sercu Podlasia, to idealne miejsce do eksplorowania i ładowania „akumulatorów” dobrą energią.

Studia na naszej uczelni, to pewność, że poznasz świetnych ludzi, inspirujących wykładowców i zdobędziesz wykształcenie, które otwiera zawodowe możliwości.

Koło naukowe PBKoło naukowe PBkoło naukowe PBkoło naukowe PB

Koła naukowe – studenci z pasją

Film obejrzeć można TUTAJ

 

Politechnika Białostocka to niemal 60. kół naukowych. Tu można zrealizować najbardziej szalone marzenie – sterować zaprojektowanym przez siebie łazikiem na Marsie albo w wolnym czasie oddawać się grom logicznym. Studiować pełną piersią i spotykać się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

 

😊Informatyka i logika idą w parze – poznaj Koło Naukowe Gier

Jeśli myślicie, że studia I stopnia na Wydziale Informatyki mogą przykuć Was na stałe do komputerów – mylicie się. Po zajęciach z algebry, podstaw programowania, zgłębianiu baz danych, architektury komputerów czy sztucznej inteligencji można rozwijać swoje zdolności logiczne. Bo przecież logika dla informatyków ma niejedno imię. Może służyć fantastycznej zabawie w Kole Naukowym Gier Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

Na początku swojej działalności koło naukowe skupiało miłośników szachów, później dołączyli miłośnicy gier logicznych, planszowych lub karcianych takich jak Go, Pentago, Munchkin, Osadnicy z Catanu albo Talisman: Magia i Miecz.  Do tych gier nie potrzebujemy komputera tylko grupy przyjaciół. A skoro świetnie się bawią, nic dziwnego, że chcą się pokazywać kolegom i koleżankom.

Studenci z koła biorą udział w wydarzeniach związanych z Politechniką Białostocką lub z samym Wydziałem Informatyki, np. w Dniu Liczby Pi, Dniu Informatyka, Dniach Otwartych Politechniki Białostockiej. Po studiach, na przykład na kierunku informatyka i ekonometria, umieją tworzyć aplikacje,  projektować systemy komputerowe, tworzyć bazy danych, ale też znajdują pracę jako analitycy w placówkach administracji oraz ośrodkach naukowo-badawczych, czy analitycy finansowi. Przyznacie, że gry logiczne jako urozmaicenie studiów to fantastyczne sprawdzenie swoich zdolności!

 

😊Koła naukowe Politechniki Białostockiej wysyłają łaziki na Marsa

Film obejrzeć można TUTAJ

A co z lotami na Marsa? Niedawno wylądowała na tej planecie kolejna sonda, ale studenci Politechniki Białostockiej byli tam znacznie wcześniej. Oczywiście w wyobraźni, ale za to budując prawdziwy łazik marsjański. Nazywał się Magma, miał cztery koła, peryskop z zamontowaną kamerą i aparatem fotograficznym oraz manipulator o pięciu stopniach swobody z chwytakiem. Łączność z robotem odbywała się za pomocą sieci Wi-Fi z antenami pozwalającymi uzyskać zasięg do 3 km. To był rok 2010.

W ciągu 10 lat studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zbudowali ich już sporo, zdobywając przy tym w konkursie University Rover Challenge 2011 pierwsze miejsce. To wszystko dzieje się w Kole Naukowym Robotyków.

Łaziki marsjańskie z Politechniki Białostockiej były w USA, filmowały je telewizje na całym świecie. Czy to nie wspaniały powód, żeby podjąć studia I stopnia na Wydziale Mechanicznym? Studenci zrzeszeni w kołach naukowych realizują własne autorskie projekty studenckie: budują pojazdy samochodowe, roboty mobilne, bezzałogowe obiekty latające, wózki inwalidzkie, protezy, urządzenia służące do terapii i wiele innych. A po studiach na przykład na kierunku mechatronika mogą być nie tylko specjalistami w zakresie projektowania, mechaniki, robotyki, programowania czy systemów sterowania, ale też prowadzić samodzielną innowacyjną działalność gospodarczą.

 

😊Koło naukowe pomoże zostać kreatywnym inżynierem zarządzania

Film obejrzeć można TUTAJ

Każdy z nas kupił, kupuje i na pewno będzie kupował przez Internet. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jedne firmy radzą sobie z dostawami lepiej, a inne gorzej? Na pewno słyszeliście o słowie logistyka. I właśnie ten kierunek studiów I stopnia daje podstawy do zdobycia szerokiej wiedzy nie tylko o funkcjonowaniu sklepów internetowych. Logistyk po studiach na Wydziale Inżynierii Zarządzania poznaje techniczne aspekty procesów logistycznych, marketingu, organizacji transportu oraz sterowania przepływami towarów i informacji w przedsiębiorstwie. Jeszcze więcej doświadczenia i unikalnej wiedzy może zdobyć wstępując do Studenckiego Koła Naukowego Logistyki LogiSquad.

Nasze Studenckie Koło Naukowe „LogiSQUAD” zrzesza młodych i ambitnych studentów czujących potrzebę rozwoju i zdobywania wiedzy z zakresu branży logistycznej‍ – mówią o sobie członkowie koła. – Organizujemy cykliczne wydarzenia takie jak Dzień Logistyki czy Środy z logistyką. Ponadto chętnie angażujemy się w działalność charytatywną czy wspólne projekty z lokalnymi przedsiębiorstwami. Warto też wspomnieć o wielu konkursach, z których dużą część kończymy z bardzo dobrymi wynikami np. Hackathon Podlaskie 4.0. Co roku również nasi członkowie są laureatami programu TOP Young 100. Proces zakupowy, zaopatrzenie – łańcuch dostaw – o tym wszystkim opowiadają praktycy, a to bezcenna wiedza!

Już po studiach I stopnia inżynier logistyk łatwo znajdzie pracę w centrach logistycznych, działach transportu i spedycji dużych zakładów przemysłowych. Może też robić karierę w administracji centralnej i terenowej, zakładach komunikacji publicznej i oczywiście kontynuować studia na Politechnice Białostockiej.

 

😊Elektronika samochodowa pod lupą koła naukowego

Mówi się, że „elektryka prąd nie tyka”, ale tak naprawdę, kto dziś wyobraża sobie życie bez elektryczności. Zrozumienie istoty działania prądu elektrycznego stało się podstawą do wielu innowacyjnych wynalazków w skali świata i położyło podwaliny pod elektronikę. A ta jest wszędzie – w pralkach, lodówkach i samochodach. Nic dziwnego, że studenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej chętnie spotykają się w Kole Naukowym Elektroniki Samochodowej. Mogą wspólnie projektować i testować wybrane układy elektroniki samochodowej,  a nawet pracować nad zdalną diagnostyką samochodową. Komu kiedyś zapaliły się jakieś dziwne kontrolki na desce rozdzielczej auta, a jego ulubiony mechanik rozłożył ręce, ten wie, że taka wiedza jest bardzo potrzebna. Ale studiując na Wydziale Elektrycznym można też pogłębiać wiedzę w zakresie techniki światłowodowej, tak potrzebnej nam do szybkiego internetu, czy wszechstronnego wykorzystania laserów.

Po studiach I stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja można być operatorem sieci telekomunikacyjnych, internetowych czy multimedialnych, nadzorować przemysłowe układy sterowania, czy projektować  systemy przetwarzania, transmisji i udostępniania informacji.

 

😊Drogowiec, konstruktor, sanitarnik i leśnik mogą się spotkać w kole naukowym

Zdarzyło się Wam jadąc przez las narzekać na drogę? A może na odwrót – jadąc świetną trasą zauważyliście niezwykłe drzewa, których nazwy nie możecie sobie przypomnieć? Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej łączy te dwa światy pod jednym szyldem. Bo cóż szkodzi studiować budownictwo, uczyć się projektować drogi, a jednocześnie zapisać się do Koła Naukowego Leśników, które działa przy Instytucie Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej? Studia to czas, w którym zdobywamy wiedzę i szukamy dla siebie własnych dróg – w przenośni i dosłownie. Na przykład w Studenckim Kole Naukowym Drogowiec.

Możliwości znalezienia kierunku studiów I stopnia i rozwijania pasji jest znacznie więcej. Na przykład kierunek inżynieria środowiska pozwala poznać systemy zaopatrzenia w wodę, oczyszczania i odprowadzania ścieków, sieci i instalacje gazowe, a także systemy wentylacji, klimatyzacji, urządzeń do oczyszczania powietrza i ciepłownictwa. Wszystko to w duchu nowoczesnej ekologii. Jeśli zależy Wam na zdrowiu całej planety, to wybierzcie kierunek, który daje realne możliwości na zmiany sposobów korzystania z zasobów naturalnych Ziemi.

 

😊Koło naukowe, w którym w centrum architektury jest człowiek

Tutaj liczą się nie tylko budynki – na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej czeka na Was Studenckie Koło Naukowe „Koło Miasta”. Skupia ono osoby zainteresowane szeroko pojętą tematyką urbanistyki oraz tych, którzy wykazują zdolności do rysunku. Jego członkowie zajmują się obserwacją, badaniem i uwiecznianiem przekształceń, jakim podlegają obecnie miasta i ich poszczególne przestrzenie. Mówią o sobie: miasto to dla nas nie tylko budynki, ale też człowiek, który zawsze znajduje się w centrum architektury.

Architektura to nie tylko cegła, beton, drewno. To również umiłowanie ekologii. Dlatego równie mocno zachęcamy Was do poznania Studenckiego Koła Naukowego Zielona Architektura, które interesuje się architekturą ekologiczną, alternatywnym wykorzystaniem materiałów, projektowaniem energooszczędnym, w tym zagadnieniami architektury low-tech. Ale skoro wspomnieliśmy o rysunku – bez niego nie dostaniecie się na wydział, za to po  pomyślnie zdanym egzaminie można rozwijać swoje pasje w Studenckim Kole Naukowym Warsztat, gdzie zdobywa się i pogłębia umiejętności czysto warsztatowe w zakresie rysunku i grafiki oraz poszerza wiedzę i umiejętności w dziedzinie nowoczesnych i tradycyjnych technik rysunkowych.

A kto lepiej czuje się w fotografii, malowaniu światłem?  Studenckie Koło Naukowe Ciemnia objaśnia tajniki fotografowania i obróbki zdjęć cyfrowych.

Po studiach I stopnia na kierunku architektura krajobrazu absolwent  potrafi budować i pielęgnować obiekty architektury krajobrazu, m.in. bulwary, trejaże, pergole, zna procesy tworzenia i jest przygotowany do współpracy z innymi specjalistami, którzy uczestniczą w projektowaniu, budowie i pielęgnowaniu obiektów. A jeśli dodatkowo uczestniczył w pracach kół naukowych, zadba o ekologię i sam uwieczni efekty swoich projektów na pięknych zdjęciach!

 

😊Bolid CMS-08 podbija tory wyścigowe Europy

Film obejrzeć można TUTAJ

Nowy bolid Formuły Student CMS-08 to lepsza aerodynamika, elektronika, konstrukcja nośna, silnik, napęd oraz zawieszenie. Zbudował go zespół Cerber Motorsport działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Od 2011 roku studenci Politechniki Białostockiej starali się na każdy sezon zawodów Formuła Student zbudować nowy bolid. Mimo trudności związanych z pandemią, zespół pracował stale nad nowymi rozwiązaniami budując „kolejne wyścigówki”.

W 2022 roku studenci Politechniki Białostockiej zaprezentowali najnowszy – ósmy już bolid. Praca nad nim była nie lada wyzwaniem. Ponad pięć miesięcy spędzonych na projektowaniu i blisko cztery miesiące przeznaczone na wykonywanie, zaowocowało przygotowaniem nowej, udoskonalonej konstrukcji auta. Auto to wynik pracy zespołu 31 studentów, dzielących wspólną pasję. Czym CMS-08 różni się od poprzedników?

– Wprowadzono wiele usprawnień i nowatorskich rozwiązań takich jak: aktywny system chłodzenia obszaru silnika, pokrywkę silnika redukującą opór powietrza, podłogę rozszerzoną o nowe wloty powietrza oraz splitter – przednią część podłogi – mówi Michał Gleba, koordynator Zespołu Cerber Motorsport.

– Po raz pierwszy w konstrukcji nośnej została zalaminowana obręcz bezpieczeństwa zmniejszając masę całego monocoque’a. Cały pakiet aerodynamiczny auta CMS-08 przeszedł stanowcze zmiany, aby spełnić postawione główne cele: utrzymanie balansu aerodynamicznego przy zwiększeniu generowanej siły nośnej oraz lepszą kontrola nad strugą powietrza w obszarach kół. Nowe profile lotnicze w tylnym skrzydle pozwoliły poprawić jego wydajność pod względem generowanej siły docisku. Przy współpracy z działem elektroniki, w tylnym skrzydle zastosowano również system redukcji oporu (DRS) – podkreśla Patryk Siekaniec, jeden z kierowców bolidu.

Bolid CMS-08 w sezonie 2022 zakwalifikował się na 5 serii zawodów Formula Student. Brał udział w wyścigach na najbardziej prestiżowych torach we Włoszech, Czechach, Austrii, Węgrzech i Niemczech. Zespół znalazł się w finale Engineering Design Event podczas zawodów Formula SAE Italy, gdzie zajął 2. miejsce! Z sukcesem zakończył też zawody Formula Student Czech Republic, gdzie zdobył dwa miejsca na podium: 1. miejsce w konkurencji Acceleration oraz 3. miejsce w konkurencji Endurance and efficiency. Z kolei, na Węgrzech pojazd uplasował się na 2. pozycji w konkurencji Acceleration. Przypieczętowaniem dokonań na torach wyścigowych było 4. miejsce w rankingu końcowym w Formula Student Germany, co było historycznym wynikiem drużyny. Za rok kolejny bolid! Wierzymy, że podbije osiągnięcia swojego poprzednika?

 

A jeśli chcesz wiedzieć o nas więcej – zapraszamy Cię na wirtualny spacer po 6 Wydziałach Politechniki Białostockiej!